A kőolaj és a földgáz kitermelése a gazdaság alapja az Egyesült Arab Emirátusokban. A kitermelés 1962-ben kezdődött. Avilágolajtartalékok majdnem 8%-a (átszámítva hordóra 98 milliárd ) itt található meg. A fúrótornyok többsége Abu Dhabi partjainál található meg.
A kőolaj kitermeléséhez kapcsolódik a földgáz előfordulása és a további feldolgozása is. Az AE az ötödik hellyel büszkélkedhet,ami a tartalékait illeti. A földgázt ,mint üzemanyagot hasznosítják a hőerőművekben .
A kőolaj és a földgáz kitermelése gazdaságilag fellendítette az AE. Minden nap innen mennek a tartályhajók, melyek a világellátás 20%-át biztosítják.
A legnagyobb problémát a labilis politikai helyzet okozza az Arab- félszigeten. A tartályhajóknak a Hormuz- szoroson keresztül kell hajózniuk,amely a nyugtalanság időszakában stratégiai helyszín lett. Ha ennél a szorosnál tengeri blokád lenne,igen nagy nehézségek lennének a világ gazdaságában.
Abu Dhabi
1690-ban fedezték fel Abu Dhabiban a kőolajat és két évvel később hajózott ki az első tartályhajó az óceánra a fekete arannyal. Abu Dhabi az OPEC tagja lett (Organization of the Petroleum Exporting Countries) 1966-ban. 1988-ban egy elnöki rendelet megalapított egy nemzeti vállalatot, az Abu Dhabi National Oil Companyt, ami irányítja az exportot és az olajkitermelést.
Dubaj
Iraki olajvállalat ellenőrizte a területet az 1937 – 1961-es években és 1969 –ben kezdett el exportálni. 1991-ben a dubai tartalékok 4 billió hordóra lettek felbecsülve, ami kb. 2016-ban fogyhat el. A fő helyszínek Fath, Rashidek, Falah, Margham. Emirátusban 3 olajfinomító működik.
Sharjah
A Sharjah emirátusban 1973-ban a Mubarac mezőn fedezték fel a kőolajat.1974-től a kitermelésben a környező államok is részt vesznek. 1980-ban a kitermelést gazdagította az új- Saghyah mező.